Joga nidra aneb relaxace těla i mysli

Docela často, vlastně téměř u každého klienta zjišťuju, že má potíže se uvolnit, zrelaxovat tělo. Samozřejmě uznávám, že uvolnit se polosvlečený na lehátku před terapeutkou, kterou vidíte poprvé v životě, není tak úplně jednoduchý. Ale myslím, že to není jen o tomhle. Často se v běžném životě cítíme pod tlakem a přepínáme se nevědomě do režimu boj nebo útěk … naše tělo se zaktivuje, aby situaci zvládlo. Pak by měla přijít fáze využití potenciálu aktivace těla a poté by mělo dojít k uvolnění a návratu do normálu, ale to často nepřichází a my setrváváme ve stresové reakci, aniž jsme si toho vědomi. Přetrvávající napětí se dotýká všech tělesných systémů. V těle připraveném k boji není čas ani prostor pro regeneraci, imunitní reakce ani běžné metabolické procesy, apod. energie musí být investovaná jinam. V oblasti psychiky dochází také ke změnám. Ať už je to například snížený práh reaktivnosti na jakýkoliv podnět, protože jsme zkrátka připraveni k reakci… nespavost nebo neschopnost se soustředit. Myšlenky se chovají jako splašená opice skákající ze stromu na strom. A to to beru opravdu letem světem, protože hlavním důvodem, proč tohle píšu, je podělit se o jeden z nástrojů, jak napětí v těle snížit.

Variant, jak z bludného kruhu ven, je mnoho. Můžeme změnit vnější podmínky nebo ty vnitřní. Se všemi každodenními povinnostmi se hned vypořádat nedá, ale co můžeme udělat hned, je začít měnit naši reakci na ně. Naučit se vnímat napětí těla a vědomě ho uvolňovat. Být více v těle a méně v myšlenkách. Více vnímat svými smysly a naslouchat svým pocitům. Být si vědomi dechu a ve chvílích, kdy se dech stává povrchní, ho prohloubit, a zabránit tak prohloubení stresové reakce.

Tak tyhle všechny benefity jsem objevila při praktikování joga nidry, jógového spánku. A má jich mnohem více, ale to bych se nořila zbytečně hluboko. Joga nidra je ve své podstatě vedená meditace. Hlas z nahrávky vás vede ke zklidnění a koncentraci mysli na vaše tělo, na jeho jednotlivé části tak, abyste je uvolnili. Postupně se přes uvolnění těla dostáváte ke zvědomění dechu a práci s protichůdnými pocity. V další fázi se můžete pustit do zkoumání vnitřního světa.

Na Youtube jsem našla nahrávky Bihary school, kde joga nidra vznikla, ale jsou v angličtině. Zjistila jsem, že při jejich poslouchání se nejsem schopna naprosto zrelaxovat, i když všem slovům rozumím. Buď je to indickou angličtinou, která je docela zábavná, nebo tím, že naše podvědomí komunikuje mateřštinou. Z důvodu potřeby nahrávky v češtině jsem se odhodlala k vytvoření svých vlastních nahrávek. Nebyla jsem si jistá, jestli se budu chtít poslouchat, ale nakonec jsem si na sebe zvykla. První nahrávky jsou vytvořené, a tak je chci nabídnout i vám.

Moje první nahrávka je sice po otevření nazvána jako joga nidra druhá část, ale s tím si hlavu nelámejte, už jsem nechtěla nahrávku přetáčet. Stačilo, že jsem je musela přetáčet při každém bouchnutí dveří nebo kvůli otázce zaznějící zpozadveří v 13.minutě nahrávky: „dáš si ptáčka“? 🙂

Nahrávka je určená všem, kteří chtějí joga nidru použít pro uvolnění a zvědomnění těla a dechu.

Druhá nahrávka jde více do hloubky a doporučila bych s ní začít až po nácviku uvolnění těla, tj. poslouchání první nahrávky.

Třetí nahrávka je plná verze Jóga Nidry z biharské školy v Indii. Doporučuji ji nejvíce, pokud chcete maximálně využít to, co to Jóga Nidra může přinést do Vašeho života a jste ochotni si na sebe vyhradit dostatek času na pravidelnou praxi.

Doufám, že přijdou nahrávky někomu vhod, a kdybyste se se mnou chtěli podělit o své dojmy z nahrávek, budu moc ráda… třeba je vylepším nebo se pustím hlouběji. Tak hezké jógové spaní..