Jak jednoduše předejít bolestem pohybového aparátu pro pokročilé

První úvaha Vám nepřinesla nic nového? Chápu. Byla hodně obecná a zjednodušující, ale já mám ráda cesty od jednoduchých k nejsložitějším věcem a pak zas zpět, ale možná už s větším nadhledem, pochopením, vděčností a respektem, co všechno se za tím zdánlivě banálním skrývá.

Psala jsem o nutnosti rozpohybovat energii. Někdy to ale z nějakého důvodu nejde a bolest přetrvává. Za tím se může skrývat spoustu příčin. Zkusme se na to podívat z trochu nefyzioterapeutického úhlu pohledu.

Jsou v těle místa, kde dochází ke stagnaci energie častěji než jinde. Dřív jsem brala jako dostačující vysvětlení, že jsou to svaly, které mají predispozici k přetížení, že drží tělo proti gravitaci a také jsou na ně kladené větší nároky v každodenních činnostech. S tím se ztotožňuji i nyní, jen mi do kompletnější představy PROČ právě tyhle místa pomohl pohled čínské medicíny a zkušenosti se svým tělem a z ordinace.

Čínská medicína se opírá o existenci určitých druhů energií v přírodě a stejnětak v těle. Nazývá je elementem dřeva, ohně, vody, kovu a země a přisuzuje jim určité kvality, jejichž reálné projevy můžeme úplně normálně pozorovat v přírodě. Stejné kvality jako mají tyto elementy jsou zhmotněné v našem těle v podobě orgánů – v pěti yinových (plných) a k nim přiřazených yangových (dutých). Energie elementů se v těle projevuje nejen v této zhmotněné podobě, ale i na úrovni kanálů – meridiánů.  V praxi zjišťuju, že emoce, které jsou s jednotlivými orgány dávány do souvislosti dle TČM se v daných meridiánech projevují v podobě stagnací. Větší tendence k usazování emocí mají yangové dráhy nebo je alespoň častěji nacházím v tenzi. Nejvíc napětí bývá v různých částech dráhy močového měchýře, která se táhne po celé zadní straně těla a dále v dráze žlučníku jdoucí po bočních stranách.

Připadá mi zajímavé, že ashtanga jóga, kterou cvičím se v první sérii věnuje především předklonům a až v dalších sériích pracuje vydatně se záklony. Odpovídá to také mým pozorováním, že pro zdárné uvolnění míst na přední straně těla a pro kvalitní aktivaci některých svalových skupin je potřeba začít uvolněním stagnací v yangových drahách. Ale to zatím jen pozoruju.

Chtěla jsem v pokračování úvah na téma předcházení bolesti pobídnout kromě pouhého rozpohybování energie také zaměření pozornosti na uvolňování právě těchto dvou yangových drah. Mně se osvědčilo aktivní protahování do předklonu a úklonu v první fázi a pasivní setrvání v pozici po delší dobu v druhé fázi.

Proces uvolňování zvlášt v té druhé fázi může být spojen i s uvolněním emocí v podobě myšlenek na určité téma nebo přímo konkrétních emocí, které je dobré pak jen pozorovat a dále neprobírat.

Líbí se mi, že i když pracuju „jen“ s tělem, odezva se dostaví nejen v těle. Zprvu možná prohloubí chaos, když vyplaví uložené, ale nakonec vede k vědomějšímu tělu a tak i vědomějšímu životu.

 

Jak jednoduše předejít bolestem pohybového aparátu – úvaha č.1

A jde to vůbec? Myslím, že jo. Všechno je vlastně jednoduchý, jenže my ty jednoduchý řešení odkládáme tak dlouho, až nezbývá než hledat ty složitý.

Zkusím Vám nabídnout ty nejjednodušší možnosti předcházení vzniku bolestí pohybového aparátu a když nezaberou, tak příjdete za mnou. Platí:)?

 

Naše tělo je geniální „vynález“.. Někdy mě napadá, že kdybysme ho neotravovali, žilo by spokojeně neuvěřitelně dlouho. Jenže naše hlava, to je paní vedoucí …. no tak pak musí řešit, co si nadrobila. Kdyby alespoň trochu vnímala, co jí tělo říká o svých potřebách. Jenže ona si myslí, že tělo je lenoch, rozmazlenec, který ji jen komplikuje život a je nutné ho trénovat. A když se brání, tak ho nevnímat, ignorovat a odpojit se od něj.

Že uhádnu, co se vám teď honí hlavou:“A to mám teda sedět, šetřit se a tloustnout?“ Popravdě neumím odpovědět. Obojí je fajn cesta, obojí cesta ke smrti.

Máme určitou vrozenou energii a pak tu, kterou získáváme z jídla a dýchání. Energii využíváme na strávení jídla, na běžný mozkový a pohybový aktivity. Energie koluje v těle a když máme spokojený játra, tak koluje o to líp. A i když ji třeba není moc, tak protože koluje, je nám fajn. Když jsou játra nespokojený, energie stagnuje a my ji můžem rozhýbat náhradním mechanismem, což je sport. Energie taky stagnuje, když se zacyklují naše myšlenky a my ji můžeme rozhýbat náhradním mechanismem, což je sport. Opakování matka moudrosti:)).

Asi by se slušelo vysvětlit, co mám furt s tím kolováním energie. Čínská medicína nabízí pro mě snadno uchopitelný model vzniku bolesti. Vznik bolesti přisuzuje stagnaci čchi=energie a případně krve, v pokročilém stadiu. Přijde mi to logický – kde se to hýbe, tam je kyslík a živiny a kde ne, tak tam zůstávají odpadní látky a tvoří se prima prostředí pro záněty, bolest apod. Taková kaluž v lese, dokážete si představit? … to je žůžo. Chcete mít zatuchlé kaluže v těle:)?

Takže co zbývá, když neumíme zastavovat myšlenky a naše játra padají na ústa:)? Sportovat! ALE! Sportovní nadšenec má různé důvody ke svému nadšení… ukázat co umím, být pochválen, zničit se, sbalit protějšek, mít kontrolu nad svým tělem… jo a užít si to! A v tom posledním případě koluje všecko a v těch předchozích děkuje, že aspoň hodinu po výkonu si užije pocit blaženosti. Proč ne?!

Jsem pro hýbání se, protože to je cesta prevence bolestí čehokoliv, ale tak nějak hezky, s láskou ke VŠEM zúčastněným:))! Nenechte přehlušit prosby těla svýma představama. Tělo se sportu účastní, tak mu dejte laskavou pozornost. Ono Vám bude vděčné a bude Vás brzdit ve Vašich vysokých cílech dostat se do hrobu pořádně zhuntovaný.