Jak jednoduše předejít bolestem pohybového aparátu – úvaha č.1

A jde to vůbec? Myslím, že jo. Všechno je vlastně jednoduchý, jenže my ty jednoduchý řešení odkládáme tak dlouho, až nezbývá než hledat ty složitý.

Zkusím Vám nabídnout ty nejjednodušší možnosti předcházení vzniku bolestí pohybového aparátu a když nezaberou, tak příjdete za mnou. Platí:)?

 

Naše tělo je geniální „vynález“.. Někdy mě napadá, že kdybysme ho neotravovali, žilo by spokojeně neuvěřitelně dlouho. Jenže naše hlava, to je paní vedoucí …. no tak pak musí řešit, co si nadrobila. Kdyby alespoň trochu vnímala, co jí tělo říká o svých potřebách. Jenže ona si myslí, že tělo je lenoch, rozmazlenec, který ji jen komplikuje život a je nutné ho trénovat. A když se brání, tak ho nevnímat, ignorovat a odpojit se od něj.

Že uhádnu, co se vám teď honí hlavou:“A to mám teda sedět, šetřit se a tloustnout?“ Popravdě neumím odpovědět. Obojí je fajn cesta, obojí cesta ke smrti.

Máme určitou vrozenou energii a pak tu, kterou získáváme z jídla a dýchání. Energii využíváme na strávení jídla, na běžný mozkový a pohybový aktivity. Energie koluje v těle a když máme spokojený játra, tak koluje o to líp. A i když ji třeba není moc, tak protože koluje, je nám fajn. Když jsou játra nespokojený, energie stagnuje a my ji můžem rozhýbat náhradním mechanismem, což je sport. Energie taky stagnuje, když se zacyklují naše myšlenky a my ji můžeme rozhýbat náhradním mechanismem, což je sport. Opakování matka moudrosti:)).

Asi by se slušelo vysvětlit, co mám furt s tím kolováním energie. Čínská medicína nabízí pro mě snadno uchopitelný model vzniku bolesti. Vznik bolesti přisuzuje stagnaci čchi=energie a případně krve, v pokročilém stadiu. Přijde mi to logický – kde se to hýbe, tam je kyslík a živiny a kde ne, tak tam zůstávají odpadní látky a tvoří se prima prostředí pro záněty, bolest apod. Taková kaluž v lese, dokážete si představit? … to je žůžo. Chcete mít zatuchlé kaluže v těle:)?

Takže co zbývá, když neumíme zastavovat myšlenky a naše játra padají na ústa:)? Sportovat! ALE! Sportovní nadšenec má různé důvody ke svému nadšení… ukázat co umím, být pochválen, zničit se, sbalit protějšek, mít kontrolu nad svým tělem… jo a užít si to! A v tom posledním případě koluje všecko a v těch předchozích děkuje, že aspoň hodinu po výkonu si užije pocit blaženosti. Proč ne?!

Jsem pro hýbání se, protože to je cesta prevence bolestí čehokoliv, ale tak nějak hezky, s láskou ke VŠEM zúčastněným:))! Nenechte přehlušit prosby těla svýma představama. Tělo se sportu účastní, tak mu dejte laskavou pozornost. Ono Vám bude vděčné a bude Vás brzdit ve Vašich vysokých cílech dostat se do hrobu pořádně zhuntovaný.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *